Žaisk ir mokykis!

 

Kas yra biblioteka?

 

      Pastatas, kuriame laikomos knygos, skirtos nemokamai skaityti visiems norintiems.

 

Kokia žodžio biblioteka kilmė?

 

     Kilo iš graikiškų žodžių junginio biblion (knyga) ir theke (saugykla).

Kur ir kada minimos PIRMOSIOS bibliotekos?

 

     Šumerų civilizacijoje (dabartinis pietų Irakas) maždaug prieš 5000 metų. Šių bibliotekų knygų tekstai buvo raižomi ant molinių lentelių. Senovės Egipte bibliotekos buvo steigiamos prie faraono rūmų, šventyklų. Tuo metu atsirado bibliotekininko profesija.

Kaip buvo saugomos knygos viduramžių bibliotekose?

 

     Knygos buvo prirakinamos grandinėmis prie lentynų, nes knygas labai vertino  ir saugojo. Tada knygos buvo rašomos ir iliustruojamos rankomis. Daugelis tokių bibliotekų buvo įkurtos vienuolynuose ar bažnyčiose.

Kada atsirado bibliotekos LIETUVOJE?

 

     Pirmosios privačios bibliotekos buvo kaupiamos didikų dvaruose ir vienuolynuose. Pirmasis žinomas knygų sąrašas sudarytas 1510 metais.

     Vilniaus universiteto biblioteka - seniausia Lietuvoje. 1570 metais šią biblioteką įkūrė vienuoliai.

Kokia svarbiausia LIETUVOS biblioteka?

 

     Tai  - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, įkurta 1919 metais. Šioje bibliotekoje saugoma apie 10 milijonų dokumentų. Bibliotekai suteiktas pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo vardas.

Kokia didžiausia ir šiuolaikiškiausia biblioteka Lietuvoje?

 

     Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (MKIC), atidarytas 2013 m. Ši biblioteka veikia be poilsio dienų (7 savaitės dienas) ir visą parą. Pastatas suprojektuotas šiuolaikiškai, gražiai, patogiai, erdviai. Yra atskirtos tylos, triukšmo, poilsio zonos, atskiros darbo kabinos. įrengta tėvų su mažyliais skaitykla.

 

Kur yra didžiausia viešoji biblioteka EUROPOJE?

 

     Didžiojoje Britanijoje, Birmingame, atidaryta 2013 metais. Joje saugoma pati didžiausia pasaulyje Viljamo Šekspyro knygų kolekcija. Pastate įrengtas teatras.

 

Kuri šių laikų biblioteka laikoma didžiausia PASAULYJE?

 

     Kongreso biblioteka Vašingtone, JAV, įkurta 1800 metais. Jos ilgis tarp lentynų toks, kad jei važiuotumėte automobiliu, visas lentynas pravažiuotumėte tik po 8 valandų. Joje yra daugiau nei 115 milijonų leidinių.

Kokia biblioteka saugo daugiausia PASLAPČIŲ?

 

     Vatikano slaptieji archyvai Romoje, Italijoje. Kalbama, kad šioje bibliotekoje yra slaptų kambarių, apie kuriuos nežino net daugelis popiežių, praleidusių visą gyvenimą Vatikane. Ten saugomi rankraščiai, atskleidžiantys didžiausias pasaulio paslaptis.

     Vatikano biblioteka įkurta 1475 metais. Tai viena turtingiausių ir gražiausių bažnytinių bibliotekų pasaulyje.

Didžioji Aleksandrijos biblioteka

 

     Tai buvo didžiausia ir svarbiausia biblioteka antikinėje Graikijoje, stebinanti savo didingumu iki šių dienų. Ji pastatyta maždaug prieš 2300 metų dabartinėje Egipto teritorijoje, Aleksandrijos mieste. Manoma, kad bibliotekoje buvo sukaupta apie 700000 knygų papiruso ritinėliuose. Biblioteką ištiko liūdnas likimas. Kelis šimtus metų jos knygas niokojo gaisrai ir karai, kol biblioteka buvo visiškai sugriauta.

     2002 metais Aleksandrijos biblioteka atgimė. Aleksandrijos biblioteka Egipte atstatyta toje pačioje vietoje, kur buvo garsioji biblioteka. Biblioteką nusprendė atkurti, kad ji taptų paminklu prarastiems knygų lobynams. Ši biblioteka yra kultūros ir mokslo centras. Joje įkurti muziejai, parodų salės, planetariumas.

Kurioje šalyje biblioteka atkeliauja KUPRANUGARIUI ant nugaros?

 

     Mongolijoje. Šios šalies rašytojas D.Džamba daugiau kaip 20 metų keliauja su knygomis pas vaikus į dykumą ir kitas tolimas Mongolijos vietas. Įprastu transportu šių vietų pasiekti neįmanoma. Jis sukauptą biblioteką sudeda į krepšius, pritvirtina juos kupranugariui ant nugaros ir leidžiasi į kelionę. Jam padeda žmona ir sūnus. Keliaujanti biblioteka apsistoja gyvenvietėje keletui dienų, kad vaikai suspėtų paskaityti. Jis nukeliavo daugiau kaip 80 000 km. Už šias keliones jam niekas nemoka atlyginimo. jam geriausias atlyginimas - džiaugsmas, kad suteikia vaikams skaitymo malonumą.

Kas yra BIBLIOBURRO?

 

     Tai ispaniškas žodžių junginys, reiškiantis Asilėlių biblioteka. Šią biblioteką įkūrė mokytojas Luis Soriano Kolumbijoje, Pietų Amerikoje. Vaikų užsakytas knygas į kaimelius neša du asilėliai - Alfa ir Beta. Vienos kelionės metu Luis sunkiai susižeidė koją, bet pasveikęs vėl tęsė savo veiklą su keliaujančia asilėlių biblioteka.

Kiek knygų telpa TRIRATĖJE bibliotekėlėje?

 

     Maždaug 700 knygų telpa šiame automobiliuke, kurį susikonstravo mokytojas iš Italijos. Kiekvieną savaitę jis važiuoja  į kaimelius pradžiugindamas vaikus, kurie ima knygas iš jo triratės bibliotekėlės.

Mankštinkitės linksmai

Šuniuko Vinco kelionės